pruhled

Catimor


Catimor je odrůda z hybridu Timoru (HdT) a Caturry. Byla vyšlechtěna v roce 1959 v Portugalsku jako reakce na celosvětový problém s kávovníkovou rzí. Dnes se catimor nejčastěji pěstuje ve střední Americe a Asii. Kávovník vyžaduje časté hnojení a má krátkou životnost (5-10 let). Zrno bývá menší, má ovocnou chuť se silnými tóny čokolády a mandlí. Káva je hutná a zemitá, což je dáno oblastí Pu'eru. Krásně pění díky genům robusty. Catimoru se daří hlavně v nízkých nadmořských výškách. Ve výšce nad 1000 m.n.m. potřebuje mnoho péče, má menší zrno, ale mnohem lepší chuť a vůni, protože déle zraje na plantážích.

Někteří pěstitelé robusty pro vidinu zisku degradovali kvalitu i catimoru. Hodně prodejců deklaruje catimor při prodeji pouze jako arabiku.

V Číně již 25 let působí firma Nestle se svým programem 4C practices a snaží se ovlivnit pěstitele, aby dbali na životní prostředí, především na ochranu půdy a vodních zdrojů. Firmy Nestle a Starbucks podporují pěstování catimoru, neustále vylepšují a kontrolují kvalitu kávy v Junanu, což potvrzuje hodnocení SCAA.


a1 a2 a3


Čína - Junan - Pu’er


Cestu na kávovou plantáž začínáme ve městě Pu'er (Simao) v provincii Junan, v jižní Číně. Je hlavní metropolí trhu a obchodu s čajem v jižním Junanu. První zmínka o tomto městě je více než 1000 let stará. Město bylo a je jedním z hlavních míst, odkud se vozil čaj Pu-er do císařského paláce. Jižní Junan je geograficky převážně hornatý s hustým porostem dřevin.

Podnebí v této výšce je dostatečně teplé a vlhké pro pěstování nejen čaje. Málo se například ví, že Junan také patří mezi největší pěstitele kaučuku na světě. Podmínky pro zemědělství jsou zde vhodné nejen z hlediska klimatu, ale i z hlediska životního prostředí. Střední a jižní část provincie nemá žádný průmysl a hlavním odvětvím hospodářství je pouze zemědělství. Oblast leží ve stejném pásu jako Střední Amerika.

První pokusy s pěstováním kávy začaly asi před 35 lety. Většina plantáží i farmářů zvolila odrůdu catimor, protože nejvíce odolává kávovníkové rzi. Nyní provincie Junan produkuje ročně 450 tisíc tun kávy. Najdeme zde zastoupení všech velký kávových společností, např. Nestle, Starbucks, Tchibo, Illy atd.


a4 a5 a6 a6 a6


Napsali o nás


Časopis SOMMELIER / Revue pro Hotel a Restaurant
c1c1
XIN RONG INTERNATIONAL spol. s r.o.
Jeruzalémská 956/10 Praha 1, 11000
vedená pod spisovou značkou C 60397 vedená u Městského soudu v Praze
IČ: 25677519 | DIČ: CZ25677519


Copyright © 2015 XIN RONG INTERNATIONAL spol. s r.o.
Orijin Tea